Dzień Mężczyzny, kiedy powinno się go obchodzić w Polsce? Oficjalnie to święto w naszym kraju przypada na 2 dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. W tym roku 2023, będzie to piątek. Istnieją jednak jeszcze dwie daty, które wprowadzają mały mętlik w tym kiedy właściwie jest to święto.
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn
Najdłuższą tradycją obchodzenia Dnia Mężczyzn na świecie mogą poszczycić się Australia i Malta, które zapoczątkowały ją już w 1994 roku. Inicjatywa ta bardzo się spodobała jako symbol równowagi płci. I tak, w 1999 roku w Tobago i Trynidadze, przy udziale ONZ, 19 listopada został uznany za Międzynarodowy Dzień Mężczyzn.
W Polsce to święto się przyjęło ok. 4 miesiące później, 10 marca 2000 roku. Najprawdopodobniej, przyczyna tego była pokierowana świętem kościelnym. Jako kraj katolicki 10 marca w kościele obchodzimy wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, którzy w 320 r. wykazało się wielkim aktem wiary. Mężczyźni odmówili złożenia hołdu pogańskim bożkom, a później zostali skazani na śmierć.
Ponadto, bardziej przyziemnym powodem dla ustanowienia tej daty jest jej bliskość z Dniem Kobiet. Podobnie jak w przypadku świąt babci i dziadka, chciano by i te daty były zbliżone do siebie.
Dzień Mężczyzny czy Dzień Chłopaka
Istnieje jeszcze jedna data, która wprowadza małe zamieszanie w to kiedy powinniśmy obchodzić męskie święto, a mianowicie Dzień Chłopaka. Ta okazja mocniej zakorzeniła się w naszej polskiej kulturze. Dzień Chłopaka obchodzą wszystkie polskie szkoły i przedszkola. Mimo popularności 30 września trzeba przyznać, że jest to okazja którą powinniśmy kierować do młodszych “panów” takich jak kolegów z klasy, pierwsze sympatie itp.
Kiedy powstał Dzień Chłopaka – Tajemnicza sprawa!
Z Dniem Chłopaka łączy się pewna ciekawa rzecz. Przeszukałam internet wzdłuż i wszerz i nie mogę odnaleźć genezy jego powstania. Jedyne artykuły na ten temat albo bezpośrednio łączą tę datę z Międzynarodowym Dniem Mężczyzn ustanowionym w 1999 roku, z japońskim świętem chłopca albo z niejasnym wydarzeniem z PRL-u.
Jeśli chodzi o pierwszą tezę tzn. powstanie Dnia Chłopaka na skutek wydarzenia z 1999 roku, to sama mogę ją obalić. Pamiętam obchodzenie tego święta wcześniej i moja mama, która chodziła do szkoły w latach 70 i 80, również.
Drugie wydarzenie, które mogłoby mieć wpływ na powstanie Dnia Chłopaka, to japońskie święto chłopca Tengo no Seku. Japończycy tradycyjnie obchodzili je już od VI w. Choć świętowali je od bardzo wielu pokoleń to zaraz po II Wojnie Światowej zostało przemianowane na Dzień Dziecka. Stało się to w celu podkreślenia równość dzieci bez względu na ich płeć. W wyniku tej zmiany, nie można więc być całkowicie pewnym jej wpływu na powstanie Dnia Chłopaka w Polsce.
Ostatni czynnik jest najbardziej niejasny. Niektóre źródła podają, że Dzień Chłopaka powstał w PRL-u jednak nie znana jest tego geneza. Rozmowa z moimi rodzicami potwierdziła mi tylko czas jego powstania. Oboje pamiętają, że takie święto obchodzili już za swoich czasów w ich szkołach.
Prezenty z okazji Dnia Mężczyzny
Szukacie prezentu, który mógłby się sprawdzić na Dzień Mężczyzny? 11 pomysłów znajdziecie w moim poprzednim poście Prezent dla Mężczyzny.
Zapraszam też do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie kaja od prezentow.