Te dwa tradycyjne święta są tuż obok siebie i przypadają odpowiednio dla babci i dziadka na 21 i 22 stycznia. Co roku obchodzą je wszystkie przedszkola oraz szkoły, szeroko mówią o nich media. Okazuje się, że i tak mimo takiego rozgłosu w okresie stycznia zapytań w Internecie o to kiedy jest Dzień Babci i Dziadka pada ok 170 tys. razy łącznie.
Skąd wzięło się święto babć i dziadków?
Święto babci i dziadka w Polsce jest stosunkowo młode i obchodzimy je od nie tak dawna jakby się to mogło wydawać.
Dzień Babci powstał w 1964 roku przy okazji 85 urodzin znanej, polskiej aktorki teatralnej- Mieczysławy Ćwiklińskiej. W ramach uczczenia tej niezwykłej rocznicy dla aktorki, tygodnik “Kobieta i życie” postanowił obwołać ten dzień Dniem Babci. W kolejnych latach gazeta regularnie przypominała swoim czytelnikom o tej okazji. Dzięki temu Dzień babci utrwalił się na stałe w kalendarzu polskich świąt.
Kilkanaście lat później powstał Dzień Dziadka…
W 1978 roku Telewizja Polska zorganizowała konkurs na wybranie daty dla analogicznego święta dla każdego dziadka. Pomysłów na tę datę było wiele,również takich, które wiązały się z urodzinami popularnych Polaków jak np. Mieczysław Fogg. Jak dobrze wiemy, z wielu propozycji na datę dla Dnia Dziadka zdecydowano się na 22 stycznia. Po 3 latach została ona oficjalnie wpisana do polskich kalendarzy.
Pomysły na prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka
Pomysły na prezenty dla babć i dziadków opisałam szerzej np. w poście Najlepsze prezenty na Dzień Babci i Dziadka, które kupisz na Allegro. Zachęcam do zapoznania się z nim, jest tam dużo inspiracji czym można obdarować zarówno oboje dziadków, jak i każdego z osobna. Starałam się wybrać propozycje w różnych kategoriach cenowych, pomysły bardziej praktyczne, a także spersonalizowane pod naszych bliskich.
Zapraszam też do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie kaja od prezentow.