Edukacyjny prezent dla dwulatka może rozwijać wiele różnych umiejętności małego dziecka. W tym wieku ważne jest by zadbać o kształcenie dzieci w ich wiedzy o świecie, zdolnościach motorycznych, w logicznym myśleniu, łączeniu faktów, a nawet w pomóc im poznać muzykę oraz poczucie rytmu. Poniżej przykłady, które są odpowiedzią na te wszystkie możliwości rozwoju u dwulatków. Wybrałam je bazując również na własnych doświadczeniach jako mamy dwóch jeszce małych córeczek.
Książki z serii “Na ulicy Czereśniowej”
Cała seria książek pt. “Ulica Czereśniowa” wydawnictwa Dwie Siostry z ilustracjami Rotraut Susanne Berner świetnie sprawdzi się na edukacyjny prezent dla dwulatka. Wszystkie książki są przedstawione w formie obrazkowej. Przeglądając kolejne strony dzieci mogą poznawać rozgrywające się wydarzenia z jednego miasteczka i dotyczące tych samych bohaterów.
Dla przykładu, w jednej z części “Ulicy Czereśniowej” możemy poznać historię zaginionej papugi Poli, którą poszukują jej właściciele. Przeglądając wszystkie strony książki dzieci mogą starać się pomóc odnaleźć gdzie ukrył się ptaszek. Dzięki tej i innym historiom z książek dziecko uczy się spostrzegawczości, kojarzenia faktów i samodzielnego tworzenia opowieści.
Wielkim plusem serii jest to, że wszystkie książki są połączone i dotyczą tej samej ulicy z miasteczka i tych samych bohaterów. Dzięki temu dziecko nie tylko może “zaprzyjaźnić” się z postaciami, ale także obserwować mijający czas i jego wpływ na bohaterów i miasto (np. dzieci mogą zauważyć budowę przedszkola, narodziny dziecka bohaterki, która w jednej z poprzednich części miała duży brzuszek itd.).
Układanki drewniane – ćwicz motorykę dziecka
Rozwijanie zdolności motorycznych u dzieci jest bardzo ważne. Jednym maluszkom przychodzi to bardzo szybko, innym trochę wolniej. Już obserwując moje córki zauważyłam wielkie różnice w tym zakresie. Zabawki, które starszej będącej w wieku 2 lat sprawiały łatwość – młodsza musiała opanowywać dłużej. Jedną z takich zabawek były właśnie drewniane układanki. Mieliśmy ich bardzo wiele i bardzo różnych, ale te, które wspominam najlepiej to takie jak te od firmy Melissa & Doug.
Zadaniem dziecka jest trafienie do otworów pasującymi elementami, tak by je odpowiednio dopasować. Te układanki ze zdjęć jak widać są w dwóch wariantach trudności. Jedna prostsza, gdzie od razu dziecko może zacząć dopasowywać elementy układanki oraz ta, w której należy najpierw otworzyć drzwiczki by odsłonić miejsca na pasujące elementy.
Przykład zabawki od firmy Melissa & Doug poza samą motoryką rozwija również wiedzę o świecie. Razem z układanką z przykładu ze zdjęcia można poruszyć z malcem temat zwierząt żyjących w gospodarstwie i tego jakie dźwięki one wydają (sprzyja temu szczególnie wersja zabawki bez drzwiczek, która wydaje dźwięki przy prawidłowym ułożeniu jej elementów). Wersji układanek jest wiele, są również takie ze zwierzątkami z oceanu, samochodami itd.
Rozwijanie zdolności myślenia z magnetycznym labiryntem
Zabawka, która uczy przede wszystkim logicznego myślenia u dzieci. Głównym jej założeniem jest doprowadzenie wszystkich kuleczek na odpowiednie miejsca w tym samym kolorze. Trudność polega na tym, że aby to zrobić trzeba kulki przeprowadzić przez “tor przeszkód”. Coś należy przesunąć, by móc wykonać ruch na planszy i dalej poprowadzić kulkę na swoje miejsce.
Dzieci zaczynające swoją przygodę z tego typu labiryntem również mogą mieć wielką frajdę gdyż kulki są przyciągane na magnes do specjalnego sterującego nimi “patyczka”. Choć maluchy nie będą może umiały na początku rozwiązać zagadki to będą mogły przesuwać elementy w labiryncie. Powoli, z każdą kolejną zabawą będzie im to sprawiało coraz większą łatwość.
Bardzo fajnymi przykładami takiego magnetycznego labiryntu są te od firm Janod oraz Haba.
Puzzle edukacyjny prezent dla dwulatka
Tym razem chcę podpowiedzieć puzzle, które nie tylko mają skupiać się na rozwoju motorycznym dzieci i samych umiejętności łączenia elementów. Chodzi o zdolności polegające na kojarzeniu i dopasowywaniu dwóch przedmiotów / sytuacji w całość. Głównym celem tych puzzli nie jest wcale łączenie ich w jeden ładny obrazek. Polegają one na dopasowywaniu elementów pod względem narysowanej na nich sytuacji czy np. rodzaju zwierzątek.
Przykładem dla takich zabawek mogą tu być puzzle serii Pucio: “Czego brakuje?” wydawnictwa Nasza Księgarnia albo “Co jedzą zwierzęta?” od wydawnictwa Kapitan Nauka. Pierwsze z nich polegają na łączeniu takich dwóch elementów jak np. Pucio ze stłuczonym kolankiem i plaster, a drugie na łączeniu zwierząt z tym co jedzą np. pieska z kością.
Naprawdę warto zwrócić uwagę na tego typu zabawki edukacyjne na prezent dla dwulatka. Mogą one nauczyć wielu rzeczy na temat świata! Tematyka takich układanek jest bardzo różna i wybór ogromnie szeroki.
Instrumenty też sprawdzą się na edukacyjny prezent
Tego typu zabawki mogą łatwo zostać pominięte w szerokim asortymencie sklepów z zabawkami. Widząc plastikową zabawkę elektroniczną wiele osób przejdzie obojętnie obok instrumentów, a to jednak one bardzo wpływają na rozwój umiejętności muzykalnych u małych dzieci. Maluchy już od najmłodszych lat mogą uczyć się poznawania dźwięków oraz poczucia rytmu.
Wybierając zabawki z kategorii instrumentów warto zwrócić uwagę na ich jakość. Z mojego doświadczenia wiem, że można trafić na np. xylofon (potocznie zwane cymbałki), którego dźwięki w ogóle nie układają się w podstawową gamę “Do-Re-Mi-Fa-So-La-Si-Do”, a są zbiorem przypadkowych dźwięków. Uwierzcie mi, było to straszne, a dziecko nic nie mogło się przy tym nauczyć!
Przykładem dla takich zestawów muzycznych, których dźwięki będą prawdziwe są np. zestawy instrumentów od firm Haba, Janod i Djeco – zaufane marki zabawek dla dzieci. Instrumenty od firmy Djeco charakteryzują się również pięknym i oryginalnym wyglądem.
Więcej pomysłów?
Więcej pomysłów na prezenty dla dzieci możecie szukać również w postach na temat prezentów dla dziewczynki 3-4 lata oraz dla chłopca 3-5 lat.
Zapraszam też do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie kaja od prezentow.