Rok temu o to kiedy jest Dzień Dziecka zapytało wyszukiwarkę Google ponad 66 tys. osób. Co ciekawe najmniej tych pytań padło w okresie wakacji. Gdy porównamy tę liczbę wszystkich zapytań z np. Dniem Kobiet czy Dniem Ojca jest ona ponad 5 razy mniejsza! Oznacza to, że 1 czerwca, kiedy tradycyjnie w Polsce obchodzimy święto wszystkich dzieci, jest naprawdę popularną okazją. W tym roku 2023 Dzień Dziecka przypada na czwartek.
Historia Dnia Dziecka na świecie
Na powstanie Dnia Dziecka miały wpływ trzy daty. Jedna z 1925 roku i spotkania w Genewie gdzie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. Po niej rządy państw postanowiły ustanowić dzień na rzecz małoletnich w celu zwrócenia uwagi na problemy dzieci na całym świecie. Mimo związanego z tym początkowego entuzjazmu, w wielu krajach na świecie nie doszło do wprowadzenia takiej okazji do kalendarza świąt.
Powrócono do tematu dopiero po II Wojnie Światowej. Najpierw w 1952 r. za sprawą organizacji International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa), a następnie 20 listopada 1954 roku, podczas zgromadzenia ONZ. W obu przypadkach stwierdzono konieczność do stałego wprowadzenia takiej okazji jak Dzień Dziecka do kalendarza świąt w każdym państwie. Miało to mieć wpływ na upowszechnienie celów i ideałów dotyczących praw małoletnich. Znaczenie tego podkreślono 5 lat później podpisaniem Deklaracji Praw Dziecka.
Święto dzieci w Polsce
W Polsce obchodzenie Dnia Dziecka miało swój początek w 1929 roku z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem i było związane z kościołem katolickim. Tego dnia, zaraz przed rozpoczęciem pracy oraz szkoły, całe rodziny udawały się do kościoła by wspólnie wziąć udział w mszy świętej. Dalej dzieci szły do szkoły by uczestniczyć w luźnych zajęciach lekcyjnych, przedstawieniach i zabawach.
Z początku taki dzień na rzecz dzieci w Polsce obchodzono 22 września. Dopiero po 1952 roku zmieniono jego datę na 1 czerwca. Miało to związek z ujednoliceniem tej daty we wszystkich państwach socjalistycznych, których częścią była wówczas Polska.
Ciekawostka
Jako ciekawostka, taka zmiana daty przyczyniła się do tego, że w Niemczech Dzień Dziecka obchodzony jest dwukrotnie. Jeszcze przed upadkiem ZSRR, we wschodniej części Niemiec, która przynależała do grupy państw socjalistycznych, taki dzień został ustanowiony na 1 czerwca (tak jak m.in. w Polsce). W zachodniej części tego kraju Dzień Dziecka przypadał natomiast na 20 września. Po zjednoczeniu całego kraju zdecydowano pozostawić obie daty w kalendarzu świąt, by nie wszczynać konflików.
Prezenty z okazji Dnia Dziecka
Szukacie prezentu, który mógłby się sprawdzić na Dzień Dziecka? Znajdziecie je w poście Prezent na Dzień Dziecka.
Zapraszam też do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie kaja od prezentow.