Kiedy jest Dzień Dziecka w Polsce 2023?

Czy wiecie kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Dziecka? Gdy spojrzymy na dane z wyszukiwarki Google dowiemy się, że dla wielu osób nie jest to takie oczywiste. Choć muszę przyznać, że jest to jedno ze świąt, o które pyta najmniej osób rocznie.

Rok temu o to kiedy jest Dzień Dziecka zapytało wyszukiwarkę Google ponad 66 tys. osób. Co ciekawe najmniej tych pytań padło w okresie wakacji. Gdy porównamy tę liczbę wszystkich zapytań z np. Dniem Kobiet czy Dniem Ojca jest ona ponad 5 razy mniejsza! Oznacza to, że 1 czerwca, kiedy tradycyjnie w Polsce obchodzimy święto wszystkich dzieci, jest naprawdę popularną okazją.  W tym roku 2023 Dzień Dziecka przypada na czwartek.

Historia Dnia Dziecka na świecie

Na powstanie Dnia Dziecka miały wpływ trzy daty. Jedna z 1925 roku i spotkania w Genewie gdzie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. Po niej rządy państw postanowiły ustanowić dzień na rzecz małoletnich w celu zwrócenia uwagi na problemy dzieci na całym świecie. Mimo związanego z tym początkowego entuzjazmu, w wielu krajach na świecie nie doszło do wprowadzenia takiej okazji do kalendarza świąt.

Powrócono do tematu dopiero po II Wojnie Światowej. Najpierw w 1952 r. za sprawą organizacji International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa), a następnie 20 listopada 1954 roku, podczas zgromadzenia ONZ. W obu przypadkach stwierdzono konieczność do stałego wprowadzenia takiej okazji jak Dzień Dziecka do kalendarza świąt w każdym państwie. Miało to mieć wpływ na upowszechnienie celów i ideałów dotyczących praw małoletnich. Znaczenie tego podkreślono 5 lat później podpisaniem Deklaracji Praw Dziecka.

Święto dzieci w Polsce

W Polsce obchodzenie Dnia Dziecka miało swój początek w 1929 roku z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem i było związane z kościołem katolickim. Tego dnia, zaraz przed rozpoczęciem pracy oraz szkoły, całe rodziny udawały się do kościoła by wspólnie wziąć udział w mszy świętej. Dalej dzieci szły do szkoły by uczestniczyć w luźnych zajęciach lekcyjnych, przedstawieniach i zabawach.

Z początku taki dzień na rzecz dzieci w Polsce obchodzono 22 września. Dopiero po 1952 roku zmieniono jego datę na 1 czerwca. Miało to związek z ujednoliceniem tej daty we wszystkich państwach socjalistycznych, których częścią była wówczas Polska.

Ciekawostka

Jako ciekawostka, taka zmiana daty przyczyniła się do tego, że w Niemczech Dzień Dziecka obchodzony jest dwukrotnie. Jeszcze przed upadkiem ZSRR, we wschodniej części Niemiec, która przynależała do grupy państw socjalistycznych, taki dzień został ustanowiony na 1 czerwca (tak jak m.in. w Polsce). W zachodniej części tego kraju Dzień Dziecka przypadał natomiast na 20 września. Po zjednoczeniu całego kraju zdecydowano pozostawić obie daty w kalendarzu świąt, by nie wszczynać konflików. 

Prezenty z okazji Dnia Dziecka

Szukacie prezentu, który mógłby się sprawdzić na Dzień Dziecka? Znajdziecie je w poście Prezent na Dzień Dziecka.

Zapraszam też do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie kaja od prezentow.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź poprzednie wpisy z pomysłami

Gambit Królowej w wersji Kai
Pomysły

13 pomysłów na prezent dla szachisty

Serial Gambit Królowej wywołał szachowy renesans na całym świecie! Już zaraz po jego emisji zauważono, że statystyki portali lichess i chess.com (portale do gry w szachy online) biją rekordy wejść. To samo dotyczy oglądalności szachowych turniejów, które nigdy nie miały tak wysokiej oglądalności oraz popularności kupowania szachów na prezent.

Pomysł na prezent z jednorożcami
Pomysły

19 pomysłów na prezent z jednorożcem

Jednorożec! Zapytaj się małych dziewczynek o jej ulubione zwierzę, a w połowie odpowiedzi usłyszysz, że to właśnie ten magiczny koń.