Kilka poziomów zabawy! Recenzja gry Jaś i Małgosia

Ostatnio moją ulubioną grą z dziewczynkami jest Jaś i Małgosia od firmy Granna. Prosta, ale również ciekawa rozgrywka, piękne wydanie, plansza trójwymiarowa i to co dzieci lubią najbardziej czyli słodyczowe układanki.

Po raz kolejny firma Granna mnie nie zawiodła! Gra Jaś i Małgosia wcale nie nudzi i wygląda naprawdę efektownie. Na środku stawiamy domek Baby Jagi, wokół którego zła czarownica goni Jasia i Małgosię. Poza tym mamy do dyspozycji 40 kafelków słodyczy, które służą do układania pączków, cukierków, lizaków, słodkich rogalików, lodów… Mniam!

O co chodzi w grze?

Jaś i Małgosia to gra kooperacyjna. Wygrywamy lub przegrywamy zawsze razem. Przeciwnikiem jest zła Baba Jaga, której celem jest złapanie dzieci, gdy ich dogoni następuje koniec gry i tym samym przegrywamy. Jeśli chcemy zakończyć planszówkę z sukcesem, musimy zdobyć 5 pierniczków, które leżą na dachu chatki. Dodatkowo cały czas trzeba uważać by nie zostać schwytanym przez złą wiedźmę.  

Każdy nasz ruch polega na tym by wyłożyć na środek 1 z kafelków słodyczy, takich mini puzzelków. Kolejne osoby robią to samo i dbają o to by ułożyć obrazek całego pączka, lizaka czy innej słodkości. Każdy pełny wzór pozwala nam sięgnąć po pierniczka czyli punkt zwycięstwa. 

Gra jednak nie jest taka do końca prosta, bo w zależności jak ułożymy kafelki, decydujemy ile ruchów wokół chatki wykonają pionki bohaterów. Każdy taki puzzelek jest oznaczony ruchem dla konkretnej postaci. Poza tym wśród losowanych słodkich kafelków słodyczy możemy też wylosować kapelusze Baby Jagi, które wymuszają jej natychmiastowy ruch. Potrafi to trochę zaskoczyć i szybko zakończyć grę!

Większość gier planszowych opiera się na używaniu kostki, tu ta losowość jest trochę mniejsza i mamy większy wpływ na rozgrywkę. Dzięki temu trzeba bardziej pogłówkować nad kolejnymi ruchami i układaniem kafelków w taki sposób, by zgadzały się kroki pionków. 

Zasady gry możecie oglądnąć również na moim kanale YouTube.

Co mi się podoba w grze Jaś i Małgosia?

To co bardzo podoba mi się w grze Jaś i Małgosia, to jej wygląd. Plansza jest naprawdę ładna, kolorowa i oryginalna. Jej trójwymiarowość dodatkowo zachęca dzieci do wspólnej rozgrywki – zapewnia jakby dodatkową zabawę figurkami i domkiem. 

Według mnie wielkim plusem jest też to, że gra jest złożona z jakby kilku poziomów trudności. Grając z moją 3 i 5-latką każda z nas znajduje coś dla siebie. Najmłodsza czuje się dobrze w układaniu kafelków słodyczy i ruszaniu pionkami, starsza dodatkowo liczy ruchy każdej postaci i zastanawia się wspólnie ze mną jak to zrobić, by Baba Jaga nie dogoniła dzieci. Ja najzwyczajniej kontroluję, byśmy nie przegrały 😉 

Dla rodzica, który poszukuje gry dla maluchów, które zajmą się same sobą bez żadnej ich ingerencji ta gra się nie sprawdzi. Wtedy sugerowany na pudełku wiek 6 lat jest właściwy. Choć, z drugiej strony, moje dziewczyny i beze mnie lubią po prostu układać słodyczowe układanki… Jest to zabawa dodatkowa. W sytuacji gdy opiekun może wziąć udział w grze z dziećmi, to ta planszówka jest świetna dla każdego. W trakcie rozgrywki, rodzic nie myśli przez cały czas: kiedy to się wreszcie skończy!?

Czy są jakieś minusy?

Naprawdę ciężko znaleźć tu coś negatywnego! Już całkowicie wymyślając, jako minus gry mogłabym podać dłuższe przygotowanie do rozgrywki niż to zwykle wygląda (trzeba złożyć domek, rozdać każdemu karty, resztę posegregować na 4 stosy i wtedy pomieszać z czapkami Baby Jagi) i kształt planszy. Pionki po kwadracie trzeba co chwilę wykładać i przekładać na następną krawędź pudełka (to po nim się poruszają postaci). Jest to trochę niewygodne. Gdyby plansza była okrągła to pewnie wszystko byłoby wygodniejsze (choć znowu wtedy poskładana gra nie mieściłaby się tak dobrze w szafce ;))

Ostateczna opinia o grze Jaś i Małgosia

Plusy gry:

  • bardzo ładne wydanie, w tym trójwymiarowa plansza, 
  • ciekawa konstrukcja rozgrywki bez kostki,
  • układanki słodyczy świetnie sprawdzają się do zabawy dla najmłodszych,
  • uczy strategicznego myślenia,
  • gra kooperacyjna – brak rywalizacji między zawodnikami,
  • brak plastikowych elementów,
  • ciekawy wstęp do gier dla starszaków,

Minusy gry:

  • dłuższe przygotowanie rozgrywki (wiele elementów do rozłożenia),
  • plansza nie do końca wygodna do przesuwania pionków (to już minus na siłę),

Podsumowując, bardzo polecam Jasia i Małgosię na prezent dzieci. Choć na pudełku rekomendowany wiek gracza to 6 lat, to moim zdaniem i młodsi mogą mieć niezłą zabawę z tej planszówki. Jeśli tylko wiecie, że ktoś straszy również zaangażuje się w grę z dziećmi, wtedy spokojnie i 3-latki bedą mieć frajdę, a im starsze to powoli będą uczyć się strategii i planowania kolejnych kroków.

Gdzie kupić grę i w jakich cenach?

Grę Jaś i Małgosia najtaniej można znaleźć w internecie w cenie ok. 30 zł, jednak razem z kosztami wysyłki nierzadko wychodzi to już 16 złotych drożej. Dla tych co mają Smarta, pewnie najbardziej opłacalną opcją może okazać się złożenie zamówienia na Allegro. Dla reszty osób warto porównać ceny wraz z kosztami dostawy na Ceneo.

Więcej gier dla dzieci

Szukacie więcej pomysłów na gry dla dzieci? Zajrzyjcie do recenzji innych planszówek od wydawnictwa Granna: Rekin i Potworów do Szafy.

Zachęcam też do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie kaja od prezentow

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź poprzednie wpisy z pomysłami

Gambit Królowej w wersji Kai
Pomysły

13 pomysłów na prezent dla szachisty

Serial Gambit Królowej wywołał szachowy renesans na całym świecie! Już zaraz po jego emisji zauważono, że statystyki portali lichess i chess.com (portale do gry w szachy online) biją rekordy wejść. To samo dotyczy oglądalności szachowych turniejów, które nigdy nie miały tak wysokiej oglądalności oraz popularności kupowania szachów na prezent.

Pomysł na prezent z jednorożcami
Pomysły

19 pomysłów na prezent z jednorożcem

Jednorożec! Zapytaj się małych dziewczynek o jej ulubione zwierzę, a w połowie odpowiedzi usłyszysz, że to właśnie ten magiczny koń.