Kreatywny prezent dla dziecka – 15 nietuzinkowych pomysłów

W pewnym momencie rodzice, a nawet i dzieci mogą już poczuć przeładowanie zwykłymi zabawkami jak lalki, samochody i inne plastiki. Ciągła zabawa podobnymi rzeczami może już nudzić, a dodatkowo nie rozwijać. Co w takim razie można podarować by było bardziej pomysłowe i twórcze?

Kreatywny prezent dla dziecka może być naprawdę wszechstronny. Mogą to być rzeczy, które posłużą do prac plastycznych, eksperymentów, nauki, a nawet zwykłej zabawy, ale z wykorzystaniem wyobraźni. Często są to zabawki najprostsze, a jednocześnie najbardziej pobudzające dzieci do twórczego myślenia. Poniżej znajdziecie 16 przykładów.

Kreatywny prezent dla najmłodszych

lusterko z nagrywaniem – maluchy uwielbiają patrzeć na własne odbicie w lustrze i słuchać własnego głosu. Świadczy też o tym fakt, że często podbierają telefon swoim rodzicom tylko po to by oglądać ze sobą filmiki. Teraz istnieje zabawka, która pomoże im w tych doświadczeniach – TickiT: dźwiękowe lusterko Sound Bank. Lusterko nagrywa 30 – sekundowy dźwięk, który dziecko może później odtworzyć. Pozwala na rysowanie po nim, a także wkładanie własnych zdjęć / rysunków.

butelka sensoryczna – jest to plastikowy pojemnik, w środku którego widzimy płyn oraz różne, pływające, ciekawe elementy. Wspaniały do obserwacji i poznawania świata (jak różne elementy zachowują się w wodzie np. jak szybko opada brokat, koraliki itp.) Istnieją dwa rodzaje takich butelek, jedne do samodzielnego przygotowania (jak takie od marki Jellystone) oraz te już gotowe z bardziej nietypowymi, pływającymi elementami (jak od firmy Learning Resources). 

tablica manipulacyjna – na rynku spotkamy się z różnego tego typu zabawkami, które mają na celu rozwijać u dzieci motorykę małą, koncentrację itp. Szczególnie urzekła mnie jedna tablica pod względem możliwości świetnej i kreatywnej zabawy – Tender Leaf Toys: drewniana tablica manipulacyjna Stacja Kosmiczna. Jest to zabawka, która zabierze dzieci na wyprawę w kosmos. Dzieci mają do dyspozycji różnego typu guziki, przyciski, gałki do przesuwania, mikrofon – po prostu cuda! 

podświetlany panel – daje dzieciom dużo dobrej zabawy i wiele nowych doświadczeń.  Dzięki układaniu na nim różnych przedmiotów, kształtów, dzieci obserwują zachowanie barw i światła. Mniejszy i tańszy panel można kupić już od marki Eduplay, powinien on już zadowolić młode i ciekawe umysły. Jednak jeśli mam wskazać panel świetlny wysokiej jakości, który zachwyci każdego to będzie ten od marki TickiT.

Twórcze prezenty dla małych artystów

klocki do robienia biżuterii – z marką B. Toys dziewczynki otrzymują różnego typu elementy do tworzenia naszyjników i bransoletek. Cała zabawa polega na tym, że nie są one tworzone na stałe. Raz po raz, można je zmieniać i kreować nowe dzieła biżuteryjne.

zestawy plastyczne – na co dzień dzieci zwykle dostają w prezentach nowe kolorowanki i książeczki z zadaniami. Warto poszukać czegoś bardziej oryginalnego jak np. zestawy od marki Djeco. Tworzenie z nimi polega nie tylko na malowaniu kredkami, ale również na zabawie z innymi elementami plastycznymi, z którymi dziecko nie spotyka się na co dzień. Będzie to na pewno zabawa z nowa formą i ciekawymi materiałami. Dla przykładu dziewczynkom może spodobać się Zestaw artystyczny Suknie i włosy Quilling Djeco lub Zestaw z folią transferową ŚWIETLIKI.

nietypowe gry z rysowaniem – natchnijmy dzieci do nieszablonowego rysowania. Z taką grą jak np. “Rysowanki” od Herve Tulleta, o którego niezwykłych książkach pisałam już na blogu (TUTAJ), uczestnicy zabawy będą musieli zmierzyć się z ciekawymi i pomysłowymi zadaniami rysowniczymi. Ich rysunki będą uzależnione od wylosowanych zadań. I tak np. dziecko będzie musiało rysować z zamkniętymi oczami albo drżącą ręką itp. Może to być świetna i kreatywna zabawa dla całej rodziny! Podobną grą (i tańszą) są Rysostwory.

Kreatywny prezent rozwijający wyobraźnię

stroje / przebrania – jakie dziecko nie kocha w zabawie odgrywać ról dorosłych czy postaci fantazyjnych? Najciekawiej można się tak bawić z przebraniami. Nie muszą to być wcale stroje postaci z bajek, a przebrania zwykłych osób z naszego otoczenia jak np. lekarz, szef kuchni, policjant czy też robotnik. Jeśli tylko dzieci mają jeszcze w domu zestaw lekarski albo kuchnię z zabawkowymi naczyniami itp. będzie to doskonałe połączenie. Duży wybór strojów można znaleźć na Allegro u użytkownika Party u Marty

projektor na bajki –  nie chodzi tu wcale o projektor, który pozwala oglądać bajki Disneya na ścianie pokoju zamiast w tv. Chodzi o projektor obrazków, z których dzieci będą samodzielnie tworzyć niezwykłe opowieści. Najtańszą opcją dla takiego prezentu mogą być latarki z projektorem jak np. te od Moulin Roty. Kupując raz taką latarkę można później dokupywać zestawy obrazków do projektora. Krok dalej, to kupienie czegoś takiego jak YellowWall: projektor z Multibajkami. Wyświetla on bajki na ścianie w większej i lepszej rozdzielczości, opiekunowie na telefonie widzą tekst, który mogą czytać do przedstawionej ilustracji, a z urządzenia dodatkowo leci muzyka.

książki progresywne – czy spotkaliście się już z czymś takim? Czytelnicy sami decydują o ruchach postaci w czytanej bajce. Dwie najpopularniejsze książki tego typu dla dzieci to  Czerwony Kapturek oraz Trzy Świnki autorstwa Coralie Saudo. Na każdej stronie dzieci decydują za bohaterów o ich kolejnych ruchach. I tak Czerwony Kapturek wcale może nie zostać zjedzony przez wilka! Są też wersje dla nastolatków w formie komiksów.

klocki wafelkowe / pikselowe – przyzwyczajeni do Lego często nie umiemy już myśleć o tworzeniu przestrzennym z elementów o innych kształtach. Fascynujące jest to co dzieci mogą stworzyć z takich wafelkowych klocków jak np. Meli Blocks. Wcale nie gorsze budowle jak z Lego, często bardziej kreatywne.

Prezent dla dziecka, który poszerza wiedzę o świecie

lornetka – prezent dla małych odkrywców ciekawych otaczającego nas świata. Z prawdziwą lornetką (nie zabawkową, przez którą nic nie widać) dzieci nie tylko będą mogły zabawić się w podróżników, ale również polubią spacery na łonie natury bez konieczności wizyty na placu zabaw! Podczas odwiedzin w parku czy lesie dzieci będą mogły podglądać ptaki na drzewach czy skaczące w oddali wiewiórki. Modelem lornetki dla najmłodszych (takim z odpowiednim rozstawem oczu) jest np. ta lornetka kompaktowa Bresser z serii National Georaphic.

planetarium – urządzenie, które zafascynuje dzieci kosmosem i pozwali marzyć o podróżach międzygwiezdnych. Dodatkowo, w ciekawy sposób rozwinie ich wiedzę na temat wszechświata. Domowy projektor marki Bresser z serii National Geographic pozwoli dzieciom już na podstawowe, domowe obserwacje układu słonecznego i gwiazd.

eksperymenty i doświadczenia – najlepszą nauką jest, ta którą czerpiemy z własnych doświadczeń. Na rynku dostępnych jest pełno ciekawych zestawów, które dają szerokie możliwości rozwoju dzieci w zakresie chemii i fizyki. Marką, która tworzy naprawdę fajne i ciekawe zestawy jest Kraina Eksperymentów. Dzieci mogą poczuć się jak najprawdziwszy naukowcy.

zestawy typu “zrób coś sam” – wiedzę na temat tego jak coś powstaje i działa najlepiej pozyskać poprzez stworzenie tego samemu. Pomysłów znajdziecie tysiące od zestawów do zrobienia karmnika, katapulty po urządzenia batrdziej elektroniczne. Czymś całkowicie nowym dla dzieci są zestawy od marki Koa Koa, które pozwalają na zrobienie latarki czy dzwonka do drzwi.

Więcej pomysłów na prezenty

Potrzebujecie więcej inspiracji na kreatywne prezenty? Pomysłów dla najmłodszych możecie szukać we wpisie Edukacyjny prezent dla dwulatka – pomysły od Mamy.

Zapraszam też do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie kaja od prezentow.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź poprzednie wpisy z pomysłami

Gambit Królowej w wersji Kai
Pomysły

13 pomysłów na prezent dla szachisty

Serial Gambit Królowej wywołał szachowy renesans na całym świecie! Już zaraz po jego emisji zauważono, że statystyki portali lichess i chess.com (portale do gry w szachy online) biją rekordy wejść. To samo dotyczy oglądalności szachowych turniejów, które nigdy nie miały tak wysokiej oglądalności oraz popularności kupowania szachów na prezent.

Pomysł na prezent z jednorożcami
Pomysły

19 pomysłów na prezent z jednorożcem

Jednorożec! Zapytaj się małych dziewczynek o jej ulubione zwierzę, a w połowie odpowiedzi usłyszysz, że to właśnie ten magiczny koń.