„Dopasuj Lody” od Fisher Price – recenzja gry dla dzieci od 3 lat

Znajdź odpowiedni smak lodów i jego dodatki wśród wielu talerzyków z deserami. Kto zbierze ich najwięcej lub najszybciej ten wygrywa.

Dopasuj Lody od Fisher Price to gra, którą z pewnością pokochają mali smakosze lodów. Tym co ją wyróżnia i zdobywa sympatię graczy to specjalna gałka do lodów, która odgrywa ważną rolę w rozgrywce.

Podstawowe informacje o grze “Dopasuj Lody” od Fisher-Price

Gra od Fisher Price jest skierowana już dla najmłodszych graczy. Dzieci od 3 roku życia bez problemu opanują jej zasady i już po jednej rozgrywce rozegranej z dorosłymi nie będą potrzebować ich pomocy w wykonaniu prawidłowych ruchów. Dzięki temu planszówka świetnie sprawdza się np. wśród rodzeństwa w młodszym wieku, które może w nią grać samodzielnie.

“Dopasuj Lody” przewidziane jest dla minimum 2 do 4 graczy i w każdej z konfiguracji liczby uczestników mogą oni się bawić równie dobrze.

Kolejnym czynnikiem, który pozytywnie wpływa na grę między młodszymi dziećmi jest czas rozgrywki. Zwykle trwa ona do 15. minut. Jest to idealny okres trwania gry dla mniejszych dzieci, gdyż w tym nie za długim czasie nie powinny się nią znudzić.

Na koniec dodam, że producent “Dopasuj Lody” przewidział 2 poziomy trudności. Najmłodsi grają w podstawową i najprostszą wersję, a z czasem, gdy opanują dobrze jej zasady mogą ją urozmaicić. Dzięki temu gra nie znudzi się tak szybko.

Poziom trudności jest określony również poprzez stopień rywalizacji. Choć w każdej z opcji jedna osoba musi wygrać to na niższym poziomie trudności dzieje się to na skutek dużej losowości. Ta, tak nie smuci dzieci. Przy wyższym skomplikowaniu zasad wzrasta również rywalizacja i nie jest już ona tak losowa.

Jak wygląda rozgrywka? W skrócie!

Na początek, na środku wykładamy stos 16, zakrytych gałek lodowych i gałkownicę, która losuje jeden z 3 smaków lodów: waniliowy, truskawkowy i czekoladowy. Następnie postępujemy w zależności od stopnia trudności.

W najprostszej wersji rozgrywki każdy z graczy otrzymuje po kilka (ilość zależy od liczby graczy) gotowych deserów lodowych i talerzyk. W trudniejszej, wszystkie desery są pomieszane na środku i dostępne dla każdego. Na jeden deser składają się 3 smaki lodów z różnymi dodatkami jak np. rodzynki, polewy smakowe, groszki czekoladowe, owoce itd.

Następnie, w obu przypadkach, jeden z graczy naciska gałkę do lodów i losuje 1 z 3 wybranych smaków. Dalej, wyciąga ze stosu kartę z gałkami lodowymi i ich dodatkami. W zależności od tego jaki wylosował wcześniej smak na gałkownicy, na ten patrzy na karcie lodów. Zwraca uwagę jaki jest na nim słodki dodatek i dokładnie taką samą gałkę szuka wśród deserów.

W momencie gdy znajdzie deser, na którym jest lodowa gałka w pasującym kolorze i z takim samym dodatkiem jak na karcie – krzyczy “LODY” i zabiera go na swój talerz.

Wygrywa osoba, która w prostszej wersji pierwsza ułoży wszystkie swoje desery na talerzu lub w trudniejszej zdobędzie ich najwięcej.

Porównanie plusów i minusów

Plusy gry:

  • dwa stopni trudności gry, 
  • ogólnie prosta motoryka gry,
  • krótka rozgrywka do 15 minut – idealna dla najmłodszych,
  • ciekawe wydanie pod dzieci – szczególnie chodzi o gałkownicę,
  • bardzo lubiany motyw przez dzieci – słodkości i lody,
  • dwa różne sposoby rywalizacji – można grać z łagodniejszymi zasadami,
  • dzieci bez problemu grają samodzielnie,

Minusy gry:

  • myląca w zrozumieniu zasad jest minimalna różnica pomiędzy wyglądem deserów i lodów (nawet w opiniach gry czytałam, że jest to przekombinowane i sama źle rozegrałam z dziećmi pierwszą rozgrywkę),

Grę ogólnie oceniam bardzo pozytywnie. Tematyka lodów i słodyczy sprawia dużo radości dzieciom, a proste zasady pozwalają im grać nawet bez dorosłych. Jedyne co w niej zmieniłabym to karty z gałkami lodowymi – mogłyby przedstawiać same dodatki. Byłoby to na pewno bardziej zrozumiałe dla całości zasad. Jednak, jeśli czytacie ten wpis to na pewno zwrócicie na to uwagę przy czytaniu instrukcji i się nie pogubicie jak ja i inni.

Gdzie kupić grę “Dopasuj Lody” od Fisher-Price i w jakich cenach?

Grę “Dopasuj Lody” najtaniej można znaleźć w internecie w cenie ok. 24 zł, a najdrożej widziałam nawet w granicach 59 zł. Oznacza to, że ceny gry bardzo się wahają. Jeśli nie chcecie przepłacić ani złotówki porównajcie ceny gry na Ceneo, które z przesyłką bardzo różnią się pomiędzy sobą. Dobrym miejscem na ich porównanie będzie również Allegro.

Więcej gier dla dzieci

Szukacie więcej pomysłów na gry dla małych dzieci? Zajrzyjcie do recenzji innych planszówek takich jak “Bingo. Jednorożce w chmurkach” lub “Potwory do szafy”. Obie propozycje świetnie sprawdzą się wśród najmłodszych.

Zachęcam też do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie kaja od prezentow

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź poprzednie wpisy z pomysłami

Gambit Królowej w wersji Kai
Pomysły

13 pomysłów na prezent dla szachisty

Serial Gambit Królowej wywołał szachowy renesans na całym świecie! Już zaraz po jego emisji zauważono, że statystyki portali lichess i chess.com (portale do gry w szachy online) biją rekordy wejść. To samo dotyczy oglądalności szachowych turniejów, które nigdy nie miały tak wysokiej oglądalności oraz popularności kupowania szachów na prezent.

Pomysł na prezent z jednorożcami
Pomysły

19 pomysłów na prezent z jednorożcem

Jednorożec! Zapytaj się małych dziewczynek o jej ulubione zwierzę, a w połowie odpowiedzi usłyszysz, że to właśnie ten magiczny koń.