Gra Smok Wawelski – recenzja planszówki dla dzieci

To była nasza pierwsza gra planszowa (nie wliczając domino czy memory)! I muszę przyznać, że był to świetny wybór na początek przygody z planszówkami dla dzieci.

Smok Wawelski to gra, którą moja Zuzia dostała na 3 urodziny i od razu załapała jej zasady. Choć producenci rekomendują grę od 4 roku życia to młodsze dzieciaki spokojnie też dadzą radę. Na plus dla maluchów przemawia tu jej niebanalna konstrukcja oraz szybkość rozgrywki.

Proste zasady gry “Smok Wawelski”

Na sam początek rozkładamy na planszy smoka, który niesamowicie prezentuje się nam w 3D i straszy swoją paszczą (choć młodsza córka boi się czasem nawet kwiatków, to na tego gada nigdy źle nie reagowała ;)). Na jego ogonie siadają różnokolorowi rycerze i od pierwszego rzutu kostką rozpoczyna się rozgrywka. 

Tym co musimy robić to: rzucać kostką i w zależności od wylosowanego koloru ściągać rycerza z ogona potwora lub wkładać w jego paszczę jakieś zwierzątko wypchane siarką. Wygrywa osoba, która tak jak było to w znanej polskiej legendzie, zmusi smoka do pochylenia głowy i napicia się wody z Wisły. Banalne, co nie?

Wrażenia ze Smoka Wawelskiego 

To co mi się podoba w tej planszówce to przede wszystkim jej ciekawy format. Nawet dziecko, które raczej nie jest zainteresowane graniem w planszówki tu widzi coś innego, coś co je zaskoczy i przez to chce spróbować.

Na plus dałabym również prostotę zasad i szybkość wykonywania ruchów – grając z młodszymi dziećmi już czasem za duża liczba kart w memory potrafi ich znużyć. Tu wszystko szybko się toczy i zrozumiale dla każdego. Super!

Fajna jest tu również tematyka. Dzięki nawiązaniu do polskiej legendy dziewczyny zaciekawiły się samą opowieścią o smoku i Dratewce. 

Jeśli chodzi o jakieś minusy to mogę jedynie podać to, że zakończenie gry nie jest zaskakujące i nie da się za bardzo na nie wpłynąć. Wiadomo, że wygrywa po prostu ostatnia lub przedostatnia osoba, która wykonuje ruch. Wtedy smok, będzie najbardziej obciążony zwierzętami.

Na koniec mogę jeszcze dodać jako minus dla rodzica, a wielki plus dla młodszych, że przy coraz to kolejnych rozgrywkach rozwija się u nas bardzo fabuła samych rycerzy. Dziewczyny ich nazywają i każą ze sobą się nimi bawić…. One z tym mają się świetnie, ja już czasem nie daję rady z wymyślaniem nowych kwestii 😀

Mimo wszystko mamy ją już ponad 2 lata i dalej w nią gramy! Szczerze mogę polecić grę dla najmłodszych i dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją i dzieci przygodę z planszówkami.


Seria gier” Legendy Polskie”

Smok Wawelski to tylko jedna z czterech gier wydawnictwa Granna, która nawiązuje do Legend Polskich. W skład cyklu wchodzą również planszówki takie jak: Pan Twardowski, Król Popiel oraz Bazyliszek. Niestety jeszcze nie było nam dane w nie pograć, ale myślę, że to tylko kwestia czasu. Pozostałe gry są po prostu przeznaczone dla trochę starszych.

Może chcielibyście kupić tę grę na prezent? Znajdziecie ją jako jeden z elementów zestawu prezentowego w motywie smoków i rycerzy na stronie mojego sklepu Dudu.pl

A jeśli spodobała Wam się moja recenzja? Zajrzyjcie na mój profil na Instagramie – będzie mi bardzo miło. Wszystkie moje wpisy i recenzje znajdziecie tutaj w zakładce.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź poprzednie wpisy z pomysłami

Gambit Królowej w wersji Kai
Pomysły

13 pomysłów na prezent dla szachisty

Serial Gambit Królowej wywołał szachowy renesans na całym świecie! Już zaraz po jego emisji zauważono, że statystyki portali lichess i chess.com (portale do gry w szachy online) biją rekordy wejść. To samo dotyczy oglądalności szachowych turniejów, które nigdy nie miały tak wysokiej oglądalności oraz popularności kupowania szachów na prezent.

Pomysł na prezent z jednorożcami
Pomysły

19 pomysłów na prezent z jednorożcem

Jednorożec! Zapytaj się małych dziewczynek o jej ulubione zwierzę, a w połowie odpowiedzi usłyszysz, że to właśnie ten magiczny koń.