„Gatunki” od Fox Games. Gra dla dzieci, która uczy i zapewnia super rozrywkę!

Rzucajcie kośćmi i poszerzajcie swoją wiedzę na temat świata przyrody. Z tej gry dzieci (i nawet dorośli) utrwalą wiedzę na temat różnych gatunków zwierząt. Dowiedzą się co jedzą dane zwierzęta, w jakim środowisku żyją i ile mają nóg.

Gra „Gatunki” od Fox Games świetnie sprawdza się na planszówkowe popołudnia z dziećmi. Nie trwa długo i jej zasady są proste do opanowania, a uczestnicy poza wspólną zabawą mogą też dowiedzieć się czegoś ciekawego.

Podstawowe informacje na temat gry “Gatunki” od Fox Games

“Gatunki” świetnie sprawdzą się na rodzinne potyczki. Dla starszego rodzeństwa czy też rodziców bądź cioć i wujków gra nie powinna też być torturą 😉 Po pierwsze, nawet dorośli będą mogli zaskoczyć się niektórymi faktami na temat zwierząt, a  po drugie rozgrywka nie jest zbyt długa, bo trwa ok 15-20 min. Liczba graczy również będzie sprzyjać rodzinom, bo gra jest przeznaczona dla min. 2 do 10 graczy

“Gatunki” to gra skierowana od 6 roku życia. To właśnie od tego momentu dziecko może w nią grać całkowicie według zasad i mieć realne szanse na wygraną. W grze uczestnicy rywalizują ze sobą o to kto pierwszy znajdzie pasującą kartę i ją chwyci zanim zrobią to inni – maluchy mogłyby sobie z tym nie poradzić tak łatwo.

Mimo wszystko uważam, że gra nie wyklucza również młodszych dziewczynek i chłopców, którzy chcieliby spróbować swoich sił w rozgrywce. Dla 4-latków i 5-latków ta pozycja od Fox Games może być ciekawym sposobem na poznawanie różnych gatunków zwierząt i pogłębianiu wiedzy na ich temat.

Jak wygląda rozgrywka? W skrócie…

Mamy do dyspozycji 27 kart z wizerunkami zwierząt i 3 kości z oznaczeniami trzech kategorii cech charakterystycznych dla żyjących gatunków:

 • Czym się żywią? [mięsem, roślinami lub są wszystkożerni]
 • Ile mają nóg? [od 0 do 2, 4 lub 6 i więcej]
 • W jakim środowisku żyją? [na lądzie, w wodzie, w powietrzu]

Na początek rozgrywki należy rozłożyć przed sobą karty, a następnie, po kolei, każdy z graczy rzuca kośćmi. W zależności od tego co zostanie wyrzucone, należy znaleźć kartę odpowiadającą wynikowi z kości. W grze liczy się refleks – kto pierwszy dopasuje zwierzę ten może zdobyć punkt. Wygrywa osoba, która zbierze ich najwięcej.

W grze dostępne są 3 poziomy trudności – z młodszymi dziećmi można grać mniejszą liczbą kości i np. dopasowywać zwierzęta tylko według tego czym się żywią. 

Dobre i złe strony gry

Plusy gry:

 • Proste zasady i szybkie do opanowania,
 • Małe opakowanie gry – można zabrać ze sobą na wyjazdy,
 • Edukacyjny charakter, ale w bardzo przyjaznej formie,
 • Gra sprawdzi się zarówno dla dwóch osób jak i w większej grupie,
 • Szybka rozgrywka,
 • Możliwość grania na różnych poziomach trudności,
 • Niska cena.

Minusy gry:

 • Pod koniec rozgrywki, gdy zostaje mniej kart, może długo zejść zanim wyrzuci się kości pasujące do cech zwierząt,
 • Rywalizacja opierająca się na refleksie nie zawsze sprawdza się przy dużej różnicy wieku graczy i wolniejszym reakcjom najmłodszych.

Myślę, że w tej cenie gra jest naprawdę warta zakupu czy dla siebie czy na prezent. Dzięki niej rzeczywiście można się czegoś nauczyć (ja np. dowiedziałam się o istnieniu Lotopałanki karłowatej), a dodatkowo rozgrywka z dziećmi przebiega bardzo przyjemnie. 

Gdzie kupić “Gatunki” od Fox Games i w jakich cenach?

Grę łatwo kupicie zarówno w znanych księgarniach internetowych jak i na Allegro. Jej ceny można znaleźć naprawdę różne, od 15 do 45 zł. Najczęściej jest to ok. 20-25 zł. 

Jeśli macie Smarta i możecie coś jeszcze dokupić do gry to korzystnie ona wychodzi na Allegro, natomiast dla cen z przesyłką dobrze jest je porównać na Ceneo.

Więcej gier dla dzieci

Szukacie więcej pomysłów na gry planszowe dla dzieci? Dla odmiany zajrzyjcie do recenzji gier od wydawnictwa Granna: Smok Wawelski lub Jaś i Małgosia.

Zachęcam też do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie kaja od prezentow

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź poprzednie wpisy z pomysłami

Gambit Królowej w wersji Kai
Pomysły

13 pomysłów na prezent dla szachisty

Serial Gambit Królowej wywołał szachowy renesans na całym świecie! Już zaraz po jego emisji zauważono, że statystyki portali lichess i chess.com (portale do gry w szachy online) biją rekordy wejść. To samo dotyczy oglądalności szachowych turniejów, które nigdy nie miały tak wysokiej oglądalności oraz popularności kupowania szachów na prezent.

Pomysł na prezent z jednorożcami
Pomysły

19 pomysłów na prezent z jednorożcem

Jednorożec! Zapytaj się małych dziewczynek o jej ulubione zwierzę, a w połowie odpowiedzi usłyszysz, że to właśnie ten magiczny koń.